Kaip kalbėti apie atlyginimą atrankos metu?

Pastebėjimai iš darbo personalo valdymo srityje praktikos ir patarimai, kaip pasiruošti ir kalbėti apie norimą atlygį atrankos metu.

8/13/20232 min read

a woman sitting at a table with a laptop computer, talking
a woman sitting at a table with a laptop computer, talking

Atlyginimo aptarimo etapas darbo pokalbio metu - labai delikatus reikalas, keliantis stresą daugeliui kandidatų. “Kaip paprašyti pakankamai ir neprašauti” manęs klausia kone kiekvienas klientas, atėjęs pasitarti dėl darbo keitimo. Štai keletas pastebėjimų iš darbo personalo valdymo srityje praktikos ir patarimų, kaip kalbėti apie norimą atlygį darbo pokalbio metu:

  • Pasirinkite tinkamą laiką atskleisti norimą sumą: pradėkite kalbėti apie pinigus tik susitikimo pabaigoje, kai darbdavys jau išgirdo viską, ką norėjote papasakoti apie savo kompetencijas, patirtį ir vertę. Tai padės sustiprinti jūsų derybinę poziciją.

  • Laikykitės tvirtai: Pasakykite savo pageidavimus ir laikykite pauzę, leiskite pašnekovui atsakyti ir stebėkite jo reakciją. Nereikia teisintis ar iškart mažinti sumos, tai tikrai nepadės, bet paveiks jūsų, kaip kandidato, įvaizdį.

  • Pasiruoškite pokalbiui: atlikite tyrimą apie algas jūsų srityje. Pasikalbėkite su pažįstamais specialistais, pasinaudokite tokiais puslapiais, kaip Rekvizitai, Lietuvos užimtumo tarnyba (“Darbo birža”), Atvira sodra, Glassdoor, Payscale, LinkedIn, darbo skelbimų portalais ir kitais šaltiniais. Įvertinkite, kokie papildomi privalumai ir bonusai galėtų įeiti į jūsų atlyginimo paketą. Sukelkite informaciją į excelį, pasinaudokite atlyginimų skaičiuoklėmis, nelaikykite visko galvoje - lentelėje sukaupta informaciją leis padaryti tikslesnę analizę ir realistiškai įvertinti situaciją.

  • Kalbėkite apie darbo užmokesčio rėžius ir visą atlyginimo paketą: neapsiribokite tik fiksuota atlyginimo suma. Aptarkite galimus metinius bonusus, premijas, mokymų apmokėjimą, sveikatos draudimą, pensijos kaupimą, papildomas atostogų dienas, darbą nuotoliu (ir galbūt darbo vietos namuose įrengimo kompensavimą), transporto išlaidas, jei jos ženklios, ir kt..

  • Atkreipkite dėmesį į ženklus, kad galite prašyti didesnio atlygio: jei specialistų jūsų srityje trūksta, jei turite puikią reputaciją ar asmeninį brandą, jei pozicija ilgai nebuvo užpildyta - tai gali lemti, kad galėsite tikėtis aukštesnio atlyginimo.

  • Svarbiausia - prisiminkite, kad tai yra derybos. Jei jums pasiūlyta suma neatitinka jūsų lūkesčių, išreikškite norą apie tai pagalvoti ir pateikite sau priimtiną variantą. Neleiskite nusivylimui paveikti jūsų susitikimų gautinį rezultatą.

  • Vertinkite visumą: jei darbdavys nesidera, įvertinkite, kiek ir kokios papildomos naudos jums svarbios ir kaip pozicija atitinka jūsų karjeros tikslus ir vertybes. Galbūt pareigos su kuklesniu, nei tikėjotės, atlyginimu gali tapti tramplinu į geresnes pozicijas ateityje.

  • Išlikite profesionalus: nepaisant atrankos rezultato, išlaikykite profesionalų ir teigiamą požiūrį, pasistenkite užmegzti šiltą profesinį ryšį ateičiai.

Tikiuosi, šie patarimai padės jums pasiruošti ir atlaikyti pokalbį apie atlyginimą. Svarbiausia - būkite pasirengęs konstruktyviam pokalbiui, geros savijautos bei nuotaikos, kad galėtumėte pasiekti geriausią galimą rezultatą.